Professional Education



Sleva

Sleva 5 %

z celkové ceny kurzu pro fanoušky Facebook stránky PRODUCA, s.r.o.

Sleva 10 %

z celkové ceny kurzu pro studenty

Sleva 15 %

z celkové ceny kurzu pro 3 a více osob z jedné společnosti



Školení podle místa


Facebook

Anketa
Při výběru kurzu je pro mě nejdůležitější
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
tele_omunikace:

Pozitivní psychologie v praxi


Pozitivní psychologie v praxi

Pokud se všechno ve Vašem životě poslední dobou hroutí a nevíte si rady, jak žít dál, jednou z možností, jak se dostat z depresí je pozitivní přístup k životu, který zkoumá speciální obor věd - Pozitivní psychologie. Mnozí z Vás již určitě někdy zaslechli tento pojem a něco si pod tím i představili. V tomto článku Vás seznámíme s tímto tématem a pokusíme se odpovědět i na všchny možné otázky, týkající se této problematiky.

Co je to pozitivní psyc​hologie?

Jaký je recept štěstí? V čem se měří tento abstraktní pojem? Jak jej lze najít? Pro některé je možná, štěstí v penězích, pro jiné zase v lásce, nebo v jejich profesním úspěchu. Tajemstvím štěstí se zabývá pozitivní psychologie, což je odvětví oboru psychologických věd a psychologické praxe, které je zaměřená na využití pozitivní energie a pozitivního potenciálu člověka. Jedná se spíše o duševní rozvoj, ale také je zde kladen důraz i na jiné faktory s tím spojené, jako například zdravotní stav, nálada a uplatnění člověka ve společnosti. Nejedná se tedy o samotný obor v psychologii, ale spíše o hnutí, které úzce souvisí s rozmanitostí moderního psychologického výzkumu a praxe. Psychologie dnešní doby se zabývá především negativními věcmi, které jsou v životě člověka, v jeho vztazích s ostatními lidmi a podobnými problémy, jakoby zapomněla na pozitivní a silné strany člověka, které lze úspěšně rozvíjet a zdokonalovat. Dá se říct, že se zorientovala na to, co člověku chybí, místo toho, co už má a může vylepšit. Nadměrná pozornost je nyní udělována takovým věcem, jako jsou nemoce, stress a utrpení.  V důsledku toho nyní známe blíž psychologii, zabývajicí se násilím, předsudky, stressem, než její pozitivní stranu, zaměřenou například na štědrost, hrdinství, ochotu a lásku. Pozitivní psychologie na druhou stranu uděluje velkou pozornost k formaci blízkých, příjemných a pravých vztahů mezi lidmi. Také se zabývá správným hospodařením s volným časem, který můžeme využít pro vlastní rozvoj. Proto Vás, milí čtenáří, bychom chtěli seznámit trochu blíž s pozitivní psychologií a pokud Vás již článek zaujal, můžete pokračovat dál v jeho čtení a zjistit pro sebe mnoho zajímavého, co budete moci v budoucnu určitě uplatnit.

Pozitivní psychologii můžeme rozdělit do tří hlavních kategorií, podle toho na co je přesně zaměřena:

  1. Subjektivní pocit štěstí (pozitivní emoce - radost, spokojenost se životem, pocit intimity, konstruktivní myšlenky o sobě a své budoucnosti - optimismus, sebedůvěra, naplněné energií, "životní síly").
  2. Nejlepší individuální psychologické lidské vlastnosti (moudrost, láska, duchovnost, poctivost, odvaha, laskavost, tvořivost, smysl pro realitu, hledání smyslu, odpuštění a soucit, humor, velkorysost, altruismus, empatie, a tak dále (můžeme říci, že Pozitivní psychologie je odhodlána v historii humanitních věd s názvem "ctnosti")).
  3. Pozitivní sociální instituce (demokracie, zdravá rodina, svobodná média, zdravé životní prostředí na pracovišti, zdravé místní sociální komunity).

Co je cílem pozitivní psychol​ogie?

Hlavním cílem pozitivní psychologie je vědecko-psychologické studium optimálního funkcionálu člověka a hledání faktorů, které napomůžou duchovnímu vývoji jak jedince, tak i celé společnosti. Trénuje především všechny kladné vlastnosti člověka, místo toho, aby se zabývala jeho problémy. Například v dnešní době v USA se staly velmi populární kurzy pozitivní psychologie, zaměřené na rozvoj sebevědomí a uplatnění sebe ve společnosti. Škála účastníku je opravdu pestrá, jsou zde účitelé a doktoři, studenti vysokých škol a úspěšní podnikatelé, mladí a staří. Téměř všechny zaujalo toto hnutí a po absolvování kurzů byly od jeho účastníků slyšeny pouze chvalitebné komentáře. To poukazuje na to, že pozitivní psychologie opravdu funguje a zájem o ní stoupá. Podle pozitivní psychologie, lidské štěstí není výsledkem práce genů nebo dílo osudu - člověk může žít šťastně, i pouze s použitím vlastních kvalit a svých silných stránek. Pouze jejím pochopením a správným využitím lze opravdu pomoci člověku dosáhnout spokojenosti se životem a uvědoměním si všech možností, které mu dává osud. Dříve psychologové předpokládali, že pokud se člověk může zbaví negativních emocí, jejich místo automaticky zaplní emoce pozitivní. Ale pokud osoba bude mít například práci a dostatek peněz, přestane si zabývat hlavu negativními myšlenkami? Nikoliv! Aby se stal optimistou, nestačí pouze přestat být pesimistou, je třeba změnit více věcí jako je pohled na svět a vlastní život. Když jsme v dobré náladě - zdá se, že to jsou jen emoce, ale doopravdy impulsy dávají pokyn žlázám a tím podporují fyzickou stránku lidského těla. Imunitní systém pesimisty je slabší, než u optimisty. Pokud jsme v depresi, snížuje se u nás svalový tonus, imunitní systém, a vzniká hormonální nerovnováha. Člověk, který nemá svojí duchovní stránku v pořádku má v důsledku toho i narušenou stránku fyzickou. To nám dokazuje, že vše je mezi sebou propojeno a zanedbánát na důležité věci se prostě nesmí.

Deset tipů pro docílení duševního klidu, kterým můžete sledovat i bez pomoci psychologa. Nějdříve si uvědomte všechny své problémy a rozdělte je na dvě kategorie: na ty se kterými si můžete poradit sami a na ty, které se Vám zdají těžce zdolatelné vlastní silou a je třeba pomoc specialisty. Nyní se soustřeďtě na první kategorii a druhou úplně vynechte a zapomeňte na ní.

Tip první:
Nemyslete na věci, které Vám přínáší smutek a špatné vzpomínky. Nejlepší způsob, jak se zbavit negativních myšlenek je vytěsnit je myšlenkami pozitivními. Pokaždé, když máte pocit, že na Vás leze jedna z těch špatných a protivných vzpomínek, jednoduše si v duchu řekněte STOP! a zaostřete svoji mysl na něco pozitivního, co se Vám poslední dobou stalo, nebo přineslo úsměv na tvář.

Tip druhý:
Nepřeceňujte svoje problémy a nedělejte z nich priority ve svém životě. Jednoduše je vyhoďte z hlavy, jakmile se objeví a následně je vyřešte v klidu a s chladnou hlavou. Toto nejenom zachová Váše nervy, ale také pomůže vyřešit situaci správně.

Tip třetí:
Nebojte se vlastních chyb! Chybami se člověk učí a zbytečně se kvůli nim stressovat je škoda. Každý chybuje a Vy nejste vyjímkou. Jakmile se tak stane, promyslete celou situaci, jak k tomu došlo a příště si na stejné věco dejte pozor.

Tip čtvrtý:
Zkroťte svůj hněv. Často nervozita zakrývá napnutý duševní stav člověka. V tuto chvíli je člověk více cholerický a může všechen svůj hněv náhle uvolnit na člověka, který třeba ani za nic nemůže. Zkuste nejdříve vyřešit problém s konkrétním adresátem, dokud to nedošlo do bodu varu a neodnesli to nevinný lidé.

Tip pátý:Naučte se odpouštět. Snažte se chovat laskavě ke svým blízkým a i ostatním lidem ve Vašem okolí. Pamatujte si, že hněv a touha po pomstě v první řadě zničí Vás, než osobu, na kterou hněv držíte. Odpouštění je duševní úleva a má velmi pozitivní účinky a vliv na zdraví.

Tip šestý:
Nikdy nepřejte někomu něco špatného. Toto přání se Vám vrátí jako bumerang a poraženími v tomto boji budete Vy. Držte se dál od těch, kteří o Vás můžou ríci něco špatného. Vždycky si v duchu říkejte, že jste zdraví, úspešní a vše máte v pořádku.

Tip sedmý:Nezapomínejte na samorozvoj. Pro zdraví je velmi důležité nemyslet na to, aby být lepší než ostatní, ale každý den se v něčem zlepšovat. Prožívat den musíte tak, aby byl lepší, než předešlý. Potom dosáhnete úspechu v životě a duchovní klid.

Tip osmý:
Najděte tu aktivitu, které Vás baví a věnujte se jí. Kdykoliv je to možné, vykonávejte co Vás zajímá. Choďte do kina, restaurace, nebo čtěte knihy. Při vykonávání svých koníčků budete pociťovat úlevu od každodenní námahy a vaše mysl se vrátí do klidného stavu.

Tip devátý:
Buďte vděční za každý prožitý den. Pokud budete žít každý den, jako svůj poslední, stihnete více věcí a to, co se Vám kdysi zdálo nemožné, bude Vám připraveno na dlani.

Tip desátý:
Buďte optimistou! Dívejte se ne svět z jiného pohledu a deprese a stress Vás obejdou stranou. Pesimisté se cítí příšiš starými, unavenými a nemocnými. Přece nepatříte mezi ně?